מצוינות!

מצוינות היא אחד הערכים החשובים והבסיסיים ביותר אותו אנו מנחילים לדור הבא. בד בבד עם כושר גופני, גמישות, קואורדינציה, וכן גם עם חישול נפשי רכישת שליטה עצמית ובטחון עצמי גבוה .

כבר מהשיעור הראשון לגילאים הנמוכים ביותר (גי'מבוקיק), נחשפים  הלוחמים הצעירים שלנו למושג מצוינות. בכל שיעור אנו מעניקים גביע למצטייני השיעור ומעודדים את החניכים למן ההתחלה לפתח בעצמם את השאיפה להצטיין= להיות הכי טוב שאפשר.

מדוע? מומחים רבים בתחום החינוך וגם אנחנו סבורים כי מצוינות משקפת את מידת הרצון. ולכן כגודל השאיפה למצוינות תהיה  מידת ההשקעה, ואנחנו יודעים שבכל מה שעוסק במיומנויות לחימה בהשקעה- השמים הם הגבול.

מרווה קולינס, מובילה בתחום החינוך האמריקאי, טוענת כי "מצוינות היא לא פעולה, אלא הרגל וממליצה ש: "את הדברים שאתה עושה הכי הרבה, תעשה גם הכי טוב."

אנו מבחינים בין מצוינות להצטיינות כחלק מהערכים הנרכשים באימון ומעודדים את שניהם אך ברמות שונות.

מה מבדיל בין הצטיינות למצוינות?  

קיימת הבחנה בין מצוינות להצטיינות. הראשונה מתמקדת בהגעה להישגים /תוצאות בהשוואה לאחרים בסביבתו לפי קריטריונים שנקבעו מראש לכולם, השנייה  מתייחסת  לכל פרט שהגיע להישגים יוצאי דופן יחסית לעצמו ולמטרותיו.

ד"ר יעל פישר, במאמר שפרסמה ב-2007, מגדירה את המושג הצטיינות ומבדילה בינו לבין המושג מצוינות.  "הצטיינות היא מופע יחסי, חיצוני ומוגבל בתנאי התקיימותו. ההצטיינות היא יחסית לאנשים אחרים. היא מתרחשת במקום, בזמן, בתפקיד ובמצב מסוים ומופנית כלפי חוץ. ההצטיינות אינה נבחנת בדרך אלא בתוצר הסופי.

מצוינות היא תהליך פנימי מתפתח, שבכל רגע נתון יש לו ערך מוחלט. תחת הגדרה זו נמצאים אנשים השואפים לשדרג תמידית את יכולותיהם,  להרחיב את זווית הראיה על תפקודם. מצוינות תלויה בראש ובראשונה באדם עצמו ובפיתוחו האישי.

בלחימה המשולבת מרוכזות מספר שיטות ואומנויות לחימה (קראטה מגע מלא, אגרוף תאילנדי וטכניקות בהגנה עצמית ), במטרה ליצור שיטה חזקה ויעילה תוך שילוב היתרונות והאיכויות מכל שיטה והשמטת החסרונות שלה. התוצאה מוכיחה את עצמה כבר למעלה מ20 שנה  בעשרות לוחמים שכיום כבר מגדלים דורות נוספים של לוחמים.

וכך גם הלוחמים- בכל שלב ושלב בתהליך האימון מנסים שוב ושוב לשפר את ביצועי התרגיל, מיומנויות האימון והטכניקה וההתנהגות לחבריהם ללימוד.

דרך האימון עצמו, הן הפיזי והן הערכי לומדים החניכים כלים ודרכים להעצים את עצמם ולאתגר את עצמם בכל פעם עוד לעבר לשבים מתקדמים יותר באופן אישי עבורם.

תמיד אפשר לשפר עוד ולהיות טובים יותר בכל דרגה ובכל צבע חגורה.

גביעי ההצטיינות בסוף השיעור מוענקים ללוחמים שהשקיעו הכי הרבה , התאמנו ברצינות והפגינו רוח ספורטיבית בייחס לחבריהם.

המצוינות היא האופן שבו אנו מאמינים שנכון להגיע לאימון בכל שלב ובכל גיל במטרה להשתפר ולממש את הפוטנציאל האישי של כל פרט ופרט באופן אינדיווידואלי.

מצוינות! was last modified: פברואר 27th, 2016 by franko